Breakdance


Breakdance je populárny štýl pouličného tanca, ktorý vznikol a vyvinul sa ako súčasť hiphopovej kultúry medzi afroamerickou a portorikánskou mládežou v USA v sedemdesiatych rokoch 20. storočia. Pre mladých predstavuje breakdance formu úteku zo stereotypného života veľkomesta.
Tanec pozostáva z viacerých prvkov ako: "uprocking" (fiktívne bojovanie proti súperovi, provokačná gestikulácia, napodobňovanie bitky), "toprock" (krokové variácie v stoji), "downrock" (pohyby na zemi s podporou rúk, prípadne kolien), "power moves" (akrobatické pohyby, ktoré vyžadujú ohybnosť, rýchlosť a výdrž), "freezes" (štýlové pózy, kontrolované konečné pozície) a "suicides" (pohyby napodobňujúce padanie a strácanie kontroly).
Breakdance sa tancuje nielen na hiphopovú hudbu ale aj na rôzne iné hudobné žánre, ktoré sú pre tento tanečný štýl vhodné. Tanečníci sa často zúčastňujú tzv. "battles", čiže tanečných súťaží, v ktorých proti sebe nastupujú jednotlivci alebo "crews" - tanečné skupiny. Obvyklesa vytvorí kruh, do ktorého vchádzajú tanečníci, aby predviedli svoje tanečné schopnosti. Tieto súťaže môžu byť formálne i neformálne, môžu mať organizovanú alebo neorganizovanú podobu. V neformálnych súťažiach neexistujú presné pravidlá, platí len zákaz úmyselného dotyku súpera. Pri medzinárodných súťažiach o víťazovi rozhoduje odborná porota.
Chceli by ste si breakdance vyskúšať alebo sa v ňom zdokonaliť? Už sa na Vás tešíme!Breakdance Bratislava v Riverpark Dance School


Vyskúšajte u nás breakdance! V ponuke je aj hip hop, jazz, samba, valčík alebo kurz baletu a iné zaujímavé tanečné hodiny a cvičenia.