Vogue


Vogue je tanečný štýl, ktorý má svoje počiatky už v 18.storočí v New Yorku, no ako tanec vznikol až od 80.rokov 20.storočia. Názov získal podľa módneho časopisu Vogue. Inšpiráciou tohto štýlu boli najmä krásne speváčky a modelky, ktorým sa chceli mnohí podobať. Ide o výrazne štylizovaný tanečný prejav, ktorý sa prezentuje lineárnymi pohybmi pevných rúk. Vogue môžete vidieť aj v mnohých hudobných videoklipoch. Preslávil ho klip k piesni Vogue od Madonny (1990), prezentujú ho však aj napr. Beyoncé & Lady Gaga (Video Phone), Britney Spears (If U See Amy), Willow Smith (Whip My Hair), Christina Milian (Dip It Low), Kat Deluna (Drop It Low) a pod. 

V rámci štýlu Vogue rozlišujeme 3 tanečné štýly:
Old way - vznikol ako prvý v 80. rokoch a inšpiráciou mu boli vojaci, hieroglyfy a modelky v časopisoch. Prvkami sú pózy, gymnastické prvky, "presné ruky" vytvárajúce línie, tvary a obrazce. Tancuje sa prevažne na disco hudbu.

New way - vyvinul sa z Old way príchodom novej generácie. Všetky pohyby rúk sa zrýchlili a zmaximalizovali. Dôvodom je aj zmena hudby a začiatok éry housu. New way využíva gymnastické prvky, šokujúce efekty pre diváka a pritom zanecháva ladné línie, eleganciu a vznešenosť. 

Vogue femme - tiež sa vyvinul z Old way a ide o spojenie tých najženskejších prvkov. Nepodobá sa ani jednému z predošlých štýlov. Vogue femme môže byť veľmi jemný a ženský a na druhej strane veľmi rýchly, extrémny, akrobatický a pre divákov dychvyrážajúci. Má 5 elementov: hands performance (ilúzie vytvárané rukami), duckwalk, catwalk, spin (otočka) a dip (typický pohyb na zemi). Tancuje sa do tzv. vogue beats a je to najpopulárnejší štýl v rámci Vogueu.

Kto raz vyskúša Vogue, už nevie prestať :)